Hányszor hallunk a szűrővizsgálatok fontosságáról, illetve arról, hogy az első panaszok észlelésekor érdemes kivizsgáltatni magunkat! Mégis halogatjuk a végsőkig, s csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már elkerülhetetlenné válik. Pedig számos eset bizonyítja, hogy valóban életet menthet, ha időben segítséget kérünk.
Maguk az orvosok rendszeresen szembesülnek ezzel. Időről időre találkoznak olyan pácienssel, aki talán csak bizonytalan panaszokkal érkezik hozzájuk, ám végül életmentő beavatkozásra lesz szükség. Dr. Kiss Bálint kardiológus alig néhány hét leforgása alatt több ilyen esettel is találkozott praxisában.
- Egyre több olyan beteg érkezik magánrendelésre, akinek valóban komoly problémája van. Sokszor keresnek fel valamiféle bizonytalan panasszal, amiről nem tudják, hogy szívük okozza-e vagy valami más. Vannak azonban olyanok is, akik egyszerűen nem akarnak várni az előjegyzésre, inkább a magánrendelést választják. Általában közülük kerülnek ki az igazán komoly betegek. Előfordult például, hogy atipusos tünetekkel küldtük be azonnal kórházba a pácienst, s másnap reggelre szívinfarktusa lett. Gyakorlatilag annak köszönhetően sikerült megmenteni a teljes szívizmot az elhalástól, hogy időben kórházba került. Néhány hónapja egy szívelégtelen beteg került szintén tőlünk kórházba. Nála súlyos mértékű aortaszűkületet találtunk. Azóta már megoperálták, jobban van. A múltkor pedig egy instabil mellkasi panaszokkal jelentkező fiatal nőbeteget utaltunk kórházba, akinél kritikus koszorúér-szűkület miatt azonnali tágítást kellett végezni. Ezek az esetek jól példázzák, hogy ha nem is mindennapos, de viszonylag gyakran előfordul, hogy mentő viszi tovább a kórházba az eredetileg magánrendelésre érkező pácienst. Gyakorlatilag ezekben az esetekben életmentésről beszélhetünk, hiszen végzetes lehet, ha ezek a betegek nem kapnak időben további ellátást.
Értelemszerűen adódik a kérdés, miként látja a szakorvos, mikor érdemes mindenképpen orvoshoz fordulni a szívpanaszokkal. Mint a kardiológus mondja, ha a mellkasi fájdalom legalább húsz percig fennáll, erőteljes, nem szűnik, az szinte biztosan szívinfarktus. Ám akkor is érdemes orvoshoz fordulni, ha azt tapasztaljuk, hogy terhelésre gyorsan elfogy a levegőnk, nyom a mellkasunk.
Amint dr. Kiss Bálinttól megtudjuk, a céges szűrővizsgálatokon is sokan „fenn akadnak a rostán”.
- Épp nemrégiben végeztünk egy nagyobb volumenű céges szűrést, amely jól példázza ezeknek a vizsgálatoknak a fontosságát. Több mint harminc alkalmazottat vizsgáltunk, s bizony több szívproblémát is találtunk. Köztük olyanokat, amelyek azonnali ellátást igényeltek és olyanokat is, amelyek egyelőre panaszmentesek, ám rendszeres felülvizsgálatot igényelnek.
Amint a szakorvos hozzáteszi, a Szent István Egészségházban működő rendelés többek között azért szerencsés választás, mert minimális várakozási idővel, korszerű eszközökkel tudják ellátni a betegeket.
- Komplex ultrahanggéppel dolgozunk, ráadásul terhelni is tudjuk helyben a betegeket, erre kevés magánrendelésen nyílik lehetőség. Szerencsés körülmény, hogy a Hetényi Géza Kórház Kardiológiai Osztályával igen jó a viszonyunk, hiszen magam is ott dolgozom. Az ottani kollégák segítségével folytatjuk a kiterjesztett ellátást, gördülékeny tehát a páciensek útja.
Az egészségház radiológus szakorvosa, dr. Pintye Imre szintén sok olyan esettel találkozik mindennapi munkája során, amikor életmentő lehet az időben felfedezett elváltozás.
- A legtöbbször kétfajta esettel foglalkozunk – mondja. – Ezek egyike viszonylag szűk keresztmetszet, a cégek dolgozói számára végzett szűrővizsgálatok. A másik eset, amikor a páciens azért keresi fel a rendelésünket, mert valamilyen elváltozásra lett figyelmes. Mindezek feltérképezéséhez fontos eszköz lehet az ultrahang. Itt a Szent István Egészségházban elsősorban nyaki, hasi, emlő- és hereultrahangot szoktunk rutinszerűen végezni, illetve olykor egyéb vizsgálatokra is sor kerülhet. A legtöbbször valamilyen hasi panasszal érkezik hozzánk a páciens, de az is előfordul, hogy csomót talál a testén. Mindenképpen valami rendellenes dolgot tapasztal tehát. A diagnózis felállításának ilyenkor fontos eleme az ultrahang. Valójában erre állami keretek között is lehetőség lenne, sokan azonban nem szívesen várnak heteket egy-egy ilyen vizsgálatra, inkább a magánrendelést választják. Időnként kiderül, hogy nincs ok komolyabb aggodalomra, megnyugtató eredményeket kapunk. Előfordul az is, hogy nem találunk kimutatható elváltozás, de további vizsgálatokat tartunk szükségesnek. Sok esetben pedig olyankor is fény derül komolyabb bajra, amikor még nem okoz kifejezett panaszokat. Sajnos a napokban is előfordult, hogy csomót talált egy hölgy a mellében, amely néhány hét alatt jelentős mértékben növekedett. Mind kiderült sajnos rosszindulatú elváltozásról volt szó.
„Az első panaszok észlelésekor érdemes magunkat kivizsgáltatni.”
Ezekben az esetekben mindig javasolni szoktam a mammográfiát, bár sokan nem szívesen vetik alá magukat. Egy céges szűrővizsgálat egyik páciensénél találtunk csomót a májban, amely rosszindulatú daganatnak bizonyult. Azonnal kezelni kellett. Felfedeztük a problémát, remélhetőleg gyógyítható, ám ha nem vesszük észre, akkor szinte esélytelen a páciens.
Amint a szakorvos kiemeli, a Szent István Egészségház magánrendelését nemcsak a rövid várakozási idő miatt érdemes választani, de a korszerű gépek, a segítőkészség miatt is. Ahogy fogalmaz, időnként a protokollon túlmenő törődés is belefér egy-egy ilyen vizsgálatba.
Látható tehát, hogy magukat egészségesnek gondoló emberek esetében is rendkívül fontos lehet egy-egy időben történő vizsgálat. Nem csak a bravúros műtét, különleges beavatkozás lehet tehát életmentő. Az orvos olykor azzal is életet ment, ha „csupán” jókor találkozik a pácienssel, s felismeri, hogy a késlekedés akár végzetes is lehet.